Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Ana Belirtiler

 

*Terk Edilmemek İçin Aşırı Çaba 

*Tutarsız ve Dengesiz Sosyal İlişkiler

*Kimlik Karmaşası

*İntihar Düşünceleri

*Duygulanımda Dengesizlik

*Sürekli Bir Boşluk Duygusu

*Öfke Halleri ve Dürtüsellik

*Paranoyakça Düşünceler

Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu

"Bir Anda Göklere Çıkartıp Yerin Dibine Sokma, Kimlik Karmaşası ve Dürtüsel Davranışlar"

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

 

Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğunun Tanımı

 

Borderline (Sınırda Kişilik) Kişilik Bozukluğunun temel özelliği ilişkilerde ve ruh halinde dürtüsellik ve istikrarsızlıktır. Borderline (Sınırda Kişilik Bozukluğu) çeşitli nedenlerden ötürü başlı başına bir ilgi odağı olmuştur. Bu nedenler arasında, Borderline kişilik bozukluğunun klinik ortamlarda çok rastlanıyor olması, tedavisinin güç olması ve intihar eğilimiyle ilişkili olması yer alır.

 

Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğunun Belirtileri

 

Örneğin, başkalarına karşı tutumlar ve duygular, özellikle tutkulu bir idealleştirmeden küçümseyici bir öfkeye doğru oldukça hızlı ve anlaşılamaz bir şekilde ve sertçe değişebilir. Borderline (Sınırda Kişilik) kişilik bozukluğu olan insanlar başkalarındaki en ufak duygu değişikliklerine bile karşı aşırı hassastırlar. Bu kişilerin önceden kestirilemeyen, dürtüsel ve potansiyel olarak kendilerine zarar verdikleri davranışları arasında kumar oynamanın, umarsızca para harcamanın, rasgele cinsel faaliyetlerin ve madde kullanımının yer aldığını söyleyebiliriz. Borderline (Sınırda Kişilik) kişilik bozukluğu olan bireylerde genellikle açıkve uyumlu bir benlik bilinci gelişmez, bu kişiler, bazen değerleri, bağlılıkları ve kariyer tercihleri gibi temel özelliklerinde büyük sallantılar yaşarlar. Yalnız kalmaya tahammül edemezler, kronik depresyon ve mütemadiyen boşluk duyguları yaşarlar. Stres altında kaldıklarında geçici psikotik ve çözülmeli semptomlar deneyimleyebilirler.

 

Borderline (Sınırda Kişilik) kişilik bozukluğu olan bireyler, özellikle intihar niyetinin olmadığı kendi kendine zarar verme eylemleri sergilerler. Örneğin, jiletle bacaklarında kesikler açabilir ya da sigarayla kollarını yakabilirler. Ancak, intihar davranışı da göstermeye eğilimli olduklarını bilmemiz gerekir o yüzden Borderline (Sınırda Kişilik) kişilik bozukluğu olan bireylerin bir an evvel yardım alması gerekir. Borderline kişilik bozukluğu, Bipolar bozukluk hastalığıyla da ayrıcı tanısı olan ve birbirine karıştırılmaması gereken ciddi ve dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Antisosyal Kişilik Bozukluğu, Histrionik Kişilik Bozukluğu ve Narsistik Kişilik Bozukluğu ile aynı kategoride yer alır.

Borderline

Borderline (Sınırda Kişilik) Kişilik Bozukluğu Tanısı ve DSM-V (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı) 

 

Tanı Kriterleri

 

*Erken ergenliğin başından başlayarak birçok bağlamda kendini gösteren aşağıdakilerden 5’inin ya da daha fazlasının varlığı:

 

-Terk edilmekten kaçınmak için aceleci gayretler sergilemek

-Başkalarını idealleştiren ya da değersizleştiren kişiler arası ilişkiler

-İstikrarsız benlik duygusu

-Aşırı para harcama, seks, madde kullanımı, pervasızca araba kullanma ve aşırı yeme gibi en az 2 alanda kendine zarar veren, dürtüsel davranışlar. 

-Tekrarlayan intihar etme davranışı, jestler ya da kendi kendine zarar veren davranışlar örneğin; kendini kesme

-İşaretlenmiş ruh hali tepkiselliği

-Kronik boşluk hisleri

-Tekrarlayan yoğun ya da kötü kontrol edilmiş öfke nöbetleri

-Stresli anlarda, geçici paranoyak düşünceler ve disosiyatif semptomlar deneyimleme eğilimi.

Borderline
Site Haritası
© Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri