Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Tespit Edilen Başlıca Özellikler

 

*Elleri Kullanabilme ve Göz Takibi

*Şekilleri Zeminden Ayırma

*Algılama Düzeyi Sabitliği

*Mekan ve Konum İlişkisi

*Mekansal İlişkilerin Anlaşılması

Frostig Görsel Algılama Testi

"Geçerli ve Güvenilir Bir Psikolojik Değerlendirme Aracı"

Frostig Görsel Algı Testi Nedir?

 

Frostig Görsel Algı Testi Tanım

 

Frostig Görsel Algı Testi bireylerin görsel algı seviyelerini, görsel tetikleyicileri tanıma ve ayırt etme ve geçmişlerindeki deneyimleriyle beraber bu görselleri yorumlama kabiliyetine sahiptir. Görsel algılama bireylerin kabiliyetleri içinde okuma, yazma, matematik hesabı yapma ve daha birçok akademik başarı için çok gerekli bir işlevdir. Frostig Görsel Algı Testi özellikle bireylerin problem çözme kabiliyetlerini değerlendirme açısından objektif bilgiler verir. Ayrıca Bender Gestalt Görsel Algılama Testiyle desteklenmesi oldukça yararlıdır.

 

Frostig Görsel Algı Testinin Ölçtüğü 5 Ana Özellik

 

*Elleri kullanabilme ve göz takibi

*Şekilleri zeminden ayırma

*Algılama düzeyi sabitliği

*Mekan ve konum ilişkisi

*Mekansal ilişkilerin anlaşılması

 

Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezimizde bu ve bunun gibi birçok testin uygulamasını almak için hemen online bir başvuru yapabilirsiniz.

Frostig Görsel Algı Testi

Klinik Değerlendirmeye Genel Bir Bakış

 

Klinik Görüşme ve Terapi

 

Ruh sağlığı uzmanları bir tanı koymak için çeşitli değerlendirme ölçekleri ve araçlar kullanır. Psikolojik değerlendirme teknikleri, bir tanı koymaya yardımcı olması dışında, başka amaçlar için de kullanılır. Örneğin, değerlendirme yöntemleri sıklıkla uygun terapötik girişimleri tanımlamak için kullanılır. Klinik görüşme ile gündeik diyalog arasındaki önemli farklardan birisi de klinik görüşmede uzmanın, cevaplayanın soruları nasıl cevapladığına ya da cevaplamadığına dikkat ediyor olmasıdır. Örneğin kişi evlilik sorunlarını anlatıyorsa, klinisyen genellikle anlatılan şeylere eşlik eden duygu, düşünce ve davranışlara da odaklanır. Eğer kişi yaşadığı zor bir durum karşısında üzgün görünmüyorsa, verdiği cevaplar aynı durum karşısında ağlayarak ve ajite bir biçimde verdiği cevaplardan daha farklı yorumlanacaktır. Klinisyenler, çocuklarda belirli bir bozukluğun tanısını koymadan önce belirli bir yaşa özgü özellikleri dikkate almalıdırlar. İstediklerini yapmalarına izin verilmediğinde, yerde yatarak yeri tekmeleyen ve çığlık atan çocukların tanısı, 2 yaşında ve 7 yaşında farklı şekilde değerlendirilecektir. Gelişimsel psikopatoloji alanında, bir dönemde uygun olarak görülen ancak başka bir dönemde rahatsız edici ya da düzeni bozucu olarak görülen davranışların tanımlanmasının sağlayarak çocukluk dönemi bozukluklarına yaşam boyu gelişim bağlamında odaklanmaktadır. 

İyi bir klinik görüşme yürütmek bilgi anlamında doluluğun yanında deneyim ve üstün bir yetenek gerektirir. Klnisyenin, hasta ya da danışanla olan görüşmelerinde bireyin sosyoekonomik durumundan tutun, psikolojik durumununun bütün hassas noktalarına odaklanması gerekir. 

 

Örneğin, gündelik yaşamında bazı tutarsızlıklar yaşayan ve bundan rahatsızlık duyan bireylere yaklaşırken o bireylerin;

 

*Sosyoekonomik Durumları

*Psikolojik Durumları

*Patolojik Durumları

*Toplumsal Cinsiyet Durumları

*Hayat Görüşleri 

*İçsel ve Dışsal Birçok Dinamiği

 

Klinisyen göz önünde bulundurmalı ve o hassasiyette yaklaşmalıdır. Çünkü dışarıdan gelen uyarıcıları ve toplumsal şartları göz önüne almadan, bireyin sadece kendi yapabileceklerine odaklanarak değişimi beklemek inandırıcılığı çok güç olan bir yaklaşımdır. Bu yüzden sağlıklı bir klinik görüşme için bütün dinamikleri göz önünde bulundurmak ve bunun yanında cinsiyetçi, ırkçı, dışşallaştıran ve iktidar kuran bir iletişimden kesinlikle uzak durmak gerekir.

Frostig Görsel Algı Testi
Site Haritası
© Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri