Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Ana Belirtiler

 

*Tekrarlayan Panik Ataklar

*Atak Olasılığına Karşı Duyulan Endişe 

*İşlevsel Olmayan Davranışsal Değişiklikler

Panik Atak ve Panik Bozukluk

"Boğulma Hissi, Uyuşma ve Korkma"

Panik Atak & Panik Bozukluk Nedir?

 

Panik Bozukluk Tanımı

 

Belirli bir durumla ilişkili olmayan sık yaşanan panik ataklar ve bu panik atakların tekrar geçirileceği endişesiyle karakteriz bir bozukluktur. Panik atak, ani şiddetli bir endişe, dehşet, korkunç bir şey olacağı hissi ile birlikte en az dört diğer belirtiyi de içerir.

 

Fiziksel Belirtiler

 

*Nefes almada güçlük

*Kalp çarpıntısı

*Mide bulantısı

*Midenin alt üst olması

*Göğüs ağrısı

*Boğulma hissi ve nefes alamama

*Baş dönmesi

*Sersemlik ve bayılma hissi

*Terleme, ürperme ve sıcak basması,

*Uyuşma ya da karıncalanma ve titreme

  

Panik Atak Diğer Belirtiler

 

Panik Atak esnasında görülebilecek diğer belirtiler Depersonalizasyon (kişinin kendi bedenine yabancılaşma hissi) ve Derealizasyon (dünyanın gerçekliğini kaybetmesi) ve kontrolü kaybetme korkusu, delirme, hatta ölüm korkusudur. Panik atak oluştuğu zaman durum ne olursa olsun bireylerin kaçmak için yopun bir dürtü hissettiklerini belirtmeleri şaşırtıcı değildir. Belirtiler çok hızlı oluşmakta ve 10 dakika içinde en yüksek düzeye ulaşmaktadır. Ataklar genellikle 20 ila 30 dakika sürer, 1 saatten fazla sürdüğü nadir görülür. Buna karşılık kaygı dönemleri genellikle böyle aniden başlamaz ve daha uzun sürebilir. Panik atak yaşayan kişilerin yüzde 90’ına yakınının atak durumlarında acil servislere gitmeleri şaşırtıcı değildir çünkü yaşadıkları belirtilerin tıbbi bir kaynağı olabileceğini düşünürler.

 

Panik Atak ve Panik Bozukluk Farkı

 

Panik Atak ruhsal hastalıklar eşliğinde görülen bir semptomdur. Panik bozukluk ise panik ataktan farklı olarak panik atağı da içeren ciddi bir ruhsal bozukluktur. DSM kriterlerine göre panik bozukluk için, kişinin beklenmedik ve tekrarlayan panik ataklar yaşaması gerekir. Belirli bir durum tarafından, örneğin yılan görme sorunu tetiklenen panik ataklar fobi ile ilişkilidir ve bu durumda panik bozukluk tanısı düşünülmemelidir. Panik bozukluk için beklenmedik panik atakların görülmesi dışında örneğin en az 1 aydır devam eden ataklar olduğunda kişinin atak ile ilgili endişelenmesi ya da davranışını değiştirmesi gerekir. Dolayısıyla panik bozukluk tanısı koymak için panik ataklara gösterilen tepki atakların kendisi kadar önemlidir. Ayrıca panik bozukluk tanısı için panik atakların tekrarlayıcı olması gerektiği kriterini unutmamak gerekir. Panik Bozukluğun eştanıları arasında Sosyal Anksiyete Bozukluğu ve Özgül Fobi yaygın görülen bozukluklardır. (Kring, Ann M., et al. Abnormal Psychology. John Wiley & Sons, 2015)

Panik Atak ve Panik Bozukluk

Panik Bozukluk ve DSM-V (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı)

 

 
Tanı Kriterleri

 

*Beklenmedik ve tekrarlayan panik ataklar

*En az 1 aydır başka atak olasılığına karşı duyulan endişe 

*Atakların sonucu ile ilgili endişe

*Atak nedeniyle işlevsel olmayan davranışsal değişiklikler

Panik Atak ve Panik Bozukluk
Site Haritası
© Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri