Ad ve Soyad :
E-Posta :
Telefon :
   

Ana Belirtiler 

 

*Değerlendirilmede Sürekli ve Orantısız Korku

*Olumsuza Maruz Kalma Düşüncesi

*Tetikleyen Durumların Aşırı Kaygı Yaratması

*Tetikleyen Durumlardan Kaçınma

*Yüz kızarması, Terleme, Titreme

Sosyal Fobi-Sosyal Anksiyete Bozukluğu

"Terleme, Yüz Kızarması ve Kalp Çarpıntıları"

Sosyal Anksiyete Bozukluğu (Sosyal Fobi) Nedir?

 

Sosyal Kaygı Bozukluğu Tanımı

 

Başkalarının gözünün üzerinde olabileceği sosyal ortamlarda olma ya da sadece tanıdık olmayan insanlarla karşılaşıldığında yaşanan orantısız ve ısrarlı bir korkudur. Daha önceki DSM-IV-TR’de bu bozukluk sosyal fobi olarak adlandırılırken DSM-V kriterlerine göre sosyal kaygı bozukluğu olarak yeniden adlandırılmıştır. Çünkü bu bozukluk diğer fobilerden daha çok sorunlara yol açma ve normal aktiviteleri daha çok engelleme eğilimindedir. Sosyal anksiyete bozukluğu olan bireyler genellikle değerlendirilebileceği ortamlardan kaçınmaya çalışırılar ve anksiyete belirtileri göstererek utangaç bir tutum sergilerler.

 

Topluluk karşısında konuşmak, toplantı ya da sunum yapmak, sınıfta herkesin gözü önünde konuşmak, yeni insanlarla tanışmak ve otorite figürleri olan insanlarla konuşmak en yaygın korkulardandır. Bu utangaçlık gibi görünse de sosyal kaygı bozukluğu olan kişiler sosyal ortamlardan daha fazla kaçınırlar, sosyal olarak daha fazla rahatsızlık hissederler ve anksiyeteyi tetikleyen ortamlarda fizyolojik birçok belirti gösterirler (Yüz kızarması, titremek, kalp çarpıntıları, nefes almada güçlük)

 

Sosyal Kaygı Bozukluğu Belirtileri

 

Sosyal Anksiyete Bozukluğu olan bireyler genellikle yüzlerinin kızaracağından ya da terleyeceklerinden korkarlar. Topluluk önünde konuşmak, sunum yapmak ya da bir performans sergilemek, ortak tuvaletleri kullanmak, toplum içinde yemek yemek gibi davranışlar da yine benzer anksiyete tetikleyen durumlardır. Sosyal kaygı bozukluğu olan kişiler bu sebeplerden dolayı genellikle yeteneklerinin daha altında olan işlerde çalışırlar. Birçoğu her gün sosyal durumlarla baş etmekten ziyade daha az memnun oldukları ancak sınırlı sosyal taleplerde bulunan işlerde çalışmayı tercih eder. Sosyal kaygı bozukluğunun şiddeti, belirli birkaç korku grubundan daha yaygın korku gruplarına kadar geniş bir dağılımda olabilir. Örneğin bazı kişiler, topluluk önünde konuşmaktan kaygı duyabilir ancak diğer sosyal ortamlarda kaygılanmazlar. Buna karşılık, diğerleri pek çok sosyal ortamdan korktuklarını bildirirler. Genelde majör depresyon ve Alkol Madde Kullanımı eştanısı ile görülür ve Çekingen Kişilik Bozukluğu ile de ayırt edilmesi gerekir. (Kring, Ann M., et al. Abnormal Psychology. John Wiley & Sons, 2015)

Sosyal Anksiyete Bozukluğu

Sosyal Kaygı Bozukluğu (Sosyal Fobi) ve DSM-5 (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı) 

 

 
Tanı Kriterleri

 

*Sosyal değerlendirme olasılığına maruz kalındığında sürekli, belirgin ve orantısız korku

*Tetikleyiciye maruz kalma, kişinin olumsuz olarak değerlendirileceği yönünde bir düşünce geliştirmesine yol açarak yoğun kaygıya sebep olur.

*Tetikleyen durumlardan kaçınılır ya da aşırı kaygı ile bunlara katlanılır.

*Belirtiler en az 6 aydır mevcuttur.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu
Site Haritası
© Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır. Homopsychologicus Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık
Designed & Developed by Art Web ® Tasarım ve Yazılım Hizmetleri